Vrt uživanja ili prokleta avlija
Vrt uživanja ili prokleta avlija
Ime projekta Vrt uživanja ili prokleta avlija je spoj naslova dva poznata umetnička dela, iz različitih oblasti umetnosti. Slika Vrt uživanja je deo čuvenog triptiha Hijeronimusa Boša (Hieronymus Bosch) koja predstavlja raj, dok roman „Prokleta avlija’’ Ive Andrića dočarava izolovanost i ograničenja života u zatvoru.
Projekat je multimedijalni i sastoji se od instalacije u prostoru, audio instalacije i crteža.
Projekat je prikaz jedne distopije ka kojoj svet već hrli, suočavajući se sa prvim znacima klimatskih promena, dok u vrlo bliskoj budućnosti katastrofalne posledice tek očekuju čovečanstvo. On govori o vremenu nakon korone i klimatskih promena, pojava koje povezuje manipulacija zarad sticanja kapitala i moći.
Kroz prizmu ekologije prikazuju se društvene podele i nepravda klasnog poretka i time razotkrivaju surovi društveni odnosi između klasa koje su genetički ukrštene sa životinjama: najsiromašniji su ljudi-bubašvabe, srednja klasa ljudi-pacovi i elita ljudi-divlje svinje.
Zagađena, neplodna zemlja, predstavljena je otpadom – ostacima ljudske civilizacije, koja kroz neprestanu hiper-proizvodnju, potrošnju i neumereno ekploatisanje prirodnih kapaciteta, umrtvljuje sve pred sobom.
Pšenica je, prema Juval Noa Harariju (Yuval Noah Harari) jedna od najuspelijih biljaka u čitavoj istoriji i u velikoj meri je osnova ljudske ishrane („Sapiens- kratka istorija ljudskog roda”, Biblioner Beograd 2014, str.73-74). Parče zemlje sa pšenicom koja je rasla tokom trajanja izložbe, ograđena je električnom ogradom i bodljikavom žicom, dok je iznad instalirana nadzorna kamera. Ovo parče plodne zemlje upućuje na nove društvene podele i borbe oko preostalih, strogo čuvanih resursa i teritorija adekvatnih za život.
Audio momenat – frekvencija Zemlje (OM), na ovoj izložbi naglašava poslednju fazu hiperpotrošačkog društva – gde se nagomilani problemi zagađenja i istrošenih resursa ne rešavaju, već se fokus pomera na kupovinu proizvoda koji obećavaju dostizanje ultimativnog cilja zdravlja, mladosti i lepote. Time se začarani krug potrošnje samo nastavlja i hrani zadovoljavanjem novih, često izmišljenih, potreba.